Dub, který již stovky let shlíží na Kozlovice z kopce Strážnice byl vybrán odbornou porotou ze 77 nominovaných stromů z celé České republiky do finálové dvanáctky velmi prestižní ankety Strom roku. O celkovém vítězi ankety rozhodne online hlasování, které bude spuštěno od 21. června na webových stránkách www.stromroku.cz nebo prostřednictvím DMS. Věříme, že tento krásný strom podpoříte svým hlasem. Součástí ankety je tzv. Stromojízda pořadatelů ankety (Nadace Partnerství), která slouží jako promo akce a jsou při ní vytvořeny velkoformátové fotografie stromu a účastníků akce. Z velkoformátových fotografií všech dvanácti stromů, které odborná porota vybrala do finále, bude vytvořena výstava, která bude cestovat po celé České republice (hrady, ZOO, informační centra, městské úřady, knihovny, galerie, muzea atd.). Zastávka stromojízdy, která bude věnována dubu v Kozlovicích, nese název „Setkání u dubu“.
 
Bližší informace:
Název akce: Setkání u dubu
Termín konání: 8. června od 9.00 do cca 11.00
Místo konání: dub na kopci Strážnice v Měrkovicích – část obce Kozlovice
Facebookové stránky dubu v Kozlovicích: https://www.facebook.com/groups/519919382728466 (Dubisko valašisko tvrdé)
Program:
  • přivítání účastníků, informace o anketě Strom roku a kozlovickém dubu – v anketě pojmenován Dubisko valašisko tvrdé (takto dub v Kozlovicích kdysi označila dnes již zesnulá kozlovická pamětnice, kronikářka a průvodkyně kozlovického fojtství Marie Prudká)
  • proslovy čestných hostů
  • kulturní vystoupení valašského souboru Valášek
  • focení stromu s účastníky akce
Pokud máte valašský kroj, nezapomeňte si ho obléci.
Všichni jste srdečně zváni.
Nádherný, svým majestátním vzhledem zcela výjimečný a fotogenický strom, který již stovky let shlíží z kopce Strážnice na „dědinu valašských vojvodů“ Kozlovice. V kronikách o něm mnoho zmínek nenajdeme. Jisté je, že během svého dlouhého života přežil rozmary počasí, mj. v podobě ničivé vichřice v roce 1957, která mu ulomila část koruny, i lidské bezohlednosti, kdy ho v osmdesátých letech minulého století někdo zevnitř vypálil tak, že se do něj vejdou čtyři lidé. Dnes již zesnulá kozlovická pamětnice, kronikářka a průvodkyně kozlovického fojtství Marie Prudká se vždy podivovala nad tím, že po tolika traumatech ještě žije. Říkávala o něm: „JE TO DUBISKO VALAŠISKO TVRDÉ.“ Díky své neobvyklé kráse a majestátnosti je oblíbeným cílem řady amatérských i profesionálních fotografů. V minulosti se tento krásný dub dočkal i výstavy svých snímků v jednom z knihkupectví ve Frýdku-Místku. V roce 2019 učaroval vzhled dubu s kouzelnými výhledy na beskydské kopce i filmařům a díky tomu se stal hlavní lokací filmové pohádky.